fredag den 21. juli 2017

Serena Williamsová sa na postup nadrela: Tak blbo mi nikdy nebolo

V slnkom zaliatej francúzskej metropole sa schyľovalo k senzáciu. Legendárny Serena Williamsová prehrala so Švajčiarkou Bacsinszky prvý set, v druhej sade si prehrala podanie, mohlo to byť razom 4: 6, 2: 4…

Američanka navyše nepôsobila vôbec sviežo. So zúfalým výrazom v tvári na dvorci vzdychala, tvárila sa "na umření". Na lavičke si chladila tvár uterákom plným ľadu.

"Myslím, že mi ešte nikdy nebolo tak blbo," priznala Williamsová po zápase, ktorý dokázala - ako už niekoľkokrát predtým - obdivuhodne otočiť. "Nemôžem tomu uveriť!"

Americká tenistka sa totiž vzopäl, vyhrala nasledujúcich desať gemov v rade a častejšie chybujúci Švajčiarsku vyprevadila z kurtu neobľúbeným "kanárikom".Môže sport stavky sa tak tešiť na finále s Luciou Safarova, s ktorou má bilanciu 8: 0.

Na grandslamu sa však stretávajú prvýkrát.

Serena Williamsová bude usilovať o jubilejný 20. titul z turnajov veľkej štvorky. Na Roland Garros je tretíkrát vo finále a zakaždým sa radovala zo zisku trofeje (2002 a 2013).

Tento rok sa však nadrie - štyrikrát musela duel otáčať po prehratom prvom sete. To sa slávne hráčke na žiadnom inom grandslame ešte nestalo.Celkom na parížskych antukových kurtoch strávila bez troch minút desať hodín, čo je len o desať minút menej ako mužská jednotka Novak Djokovič, ktorého semifinále proti Murrayovi ešte čaká.

Williamsová je však veľká bojovníčka. V tejto sezóne prehrala len jeden zápas z 32 (porazila ju Petra Kvitová v Madr ide). Šafářová zohrala najvyrovnanejšie bitku s 33-ročnou Američankou na začiatku roka pri zápase exhibičného Hopmanova pohára. Podľahla až po boji v tajbrejku tretej sady.

"Už som ju skoro mala. To bol super zápas a bola som kúsok, "spomínala Šafářová. "Inak o nej nemusíme debatovať, so všetkými svojimi úspechmi už je legenda. Na druhú stranu je antuka jej najmenej obľúbený povrch.Musím do toho ísť, nemá rada moji ľavačku, ľavačkou rotáciu a servis na telo. Určite sa ju budem snažiť rozbehať. "

Hradecká vo finále mixu neuspela

Lucie Hradecká druhý titul v zmiešanej štvorhre na Roland Garros do svojej zbierky nepridala. V dnešnom finále mixe prehrala vo dvojici s Poliakom Marcinom Matkowským s americkým párom Bethanie Matteková-Sandsová a Mike Bryan po setoch 6: 7, 1: 6.

Tridsaťročná Hradecká vyhrala na Roland Garros zmiešanú štvorhru predvlani s Františkom Čermákom a ani tento rok nebola bez šance. Jej parťák Matkowski podával na zisk prvého setu, ale za stavu 5: 3 nevyužili ani jeden z dvoch setbalov. "Prvý set sme mali vyhrať, to ma mrzí.Asi by sa to do vývoja zápasu inak odrazilo, ale to je keby, "povedala Hradecká. Sadu stratili v skrátenej hre a v druhom sete už nestačili.

Hradecká pôvodne plánovala, že by hrala zmiešanú štvorhru s Čermákom, ale spoločne sa do súťaže nedostali. Potom oslovila Inda Rohan Bopanna, Rumuna Florina Mergea aj Brazílčana Marcela Mela. "Ten nevedel, či bude MIXA hrať a potom sa ozval Marcin. Hrali sme spolu prvýkrát a hneď finále, "povedala Hradecká.

Český tenis bude mať na parížskej antuke ešte dve šance na titul medzi dospelými. O ten najcennejší bude v sobotu bojovať Lucie Šafářová vo finále dvojhry stavkove bonusy žien proti s vetovej jednotke Serene Williamsovej z USA. Aj Hradecká ešte môže uspieť.V ženskej štvorhre bude hrať s Andreou Hlaváčková, s ktorou už French Open vyhrali v roku 2011, v piatkovom semifinále proti Šafářová a Mattekové-Sandsovej.

"Bethanie som si v mixe pred debli trošičku oťukla," povedala Hradecká a na semifinále proti Šafářová dodala: "Bude to o to ťažšie, ale všetky chceme do finále a musia ísť bokom, že sa poznáme a kamarátime sa. My favoritky nie sme, ale chceme tu znova do finále. S Andy do toho pôjdeme každý loptu naplno, "uviedla Hradecká.